Miyomlar

Miyomların tedavisinde cerrahi işlem uygulanır. Bu ameliyata "miyomektomi" denilir ve laparoskopi, histeroskopi, robotik ya da açık cerrahi şeklinde olabilir. Hastanın yaşı uygun ve ailesini tamamlamış ise rahimin alınması da bir seçenek (histerektomi) olabilir, böylece nüks olması da tamamen engellenmiş olur.

Adet kanamalarının fazla olması, adet dışı kanamalar, bel ve kasık ağrıları, idrara sık gitme ve kaçırma ve kabızlık miyomun belirtileri olabilir. 20 cm’lik kocaman bir miyom belirti vermeyebilirken, 1 cm lik küçücük bir miyom hastada şiddetli ağrı ve kanamalara yol açabilir. Bu farklılıkların nedeni miyomun yerleşim yerinden kaynaklanır. Rahim içine doğru miyomlar daha çok ağrı ve kanama yapar, kısırlık (infertilite) nedeni de olabilir. Rahim duvarı içinde miyomlar genellikle kanama ile kendini gösterir. Rahim dışına doğru büyüyen miyomlar idrar torbası ya da kalın bağırsağa baskı uyguladığından belirti verebilirken, kendine uygun bir boşluk bulabilirse hiçbir bulgu da vermeyebilir.

Hastada miyom varsa, bunların sayısı veya boyutları gebe kalmasına engel olabilir. Eğer miyom, rahim içerisindeki dokuya bası yapıyorsa, gebe kalmakta problem yaşanabilir. Miyom varlığında gebe kalındığında da yine miyomun sayısına, yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak erken doğum, sezaryenle doğum yapma ihtimali veya doğum sonrası kanama riski artabilir. Miyomlar östrojene bağımlı olduğu için gebelik sırasında büyür ve bu bazen dejenerasyon denilen ağrıya sebep olabilir. Bu ağrının erken doğum sancısından ayırt edilmesi gerekir. Gebelikte miyomlar sezaryen sırasında alınır. Bazen de kanama riski yaratabileceği için daha sonra tedavi edilmek üzere bırakılır.

Miyomlarda tanı ultrason aracılığıyla konulur. Transvajinal ve transabdominal ultrason, tanı koymada yüzde 100’e yakın sonuç veren, güvenli yöntemler olarak bilinir. Nadir olmakla birlikte özel durumlarda tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) tekniklerinden de faydalanılır. Miyomların özellikle damarlarla ve çevredeki diğer dokularla olan ilişkisini anlamak gerekirse, bu ileri tekniklere başvurulur.